Pristagare 2017

Best Classic Moped 2017

Crescent Compact 1973
Daniel Carlsson
Sjömarken

Best Custom Moped 2017

Near Death Moped 2017
Jonas Benne
Värnamo

Best Classic Bike 2017

BSA S28 1928
Robert Karlsson
Västervik

Best Race Bike 2017

Turnip Beater
Sören Dahlgren
Kungsör

Best Classic Race Bike 2017

Indian Border Track 1915
Stefan Lindström
Jönköping

Best Caféracer 2017

1st Moto Guzzi V50
Jan Johansen
Trondheim, Norge
2nd BMW R1150GS 2000
Ronna Norén
Bro
3rd H-D Sportster Forty Eight 2011
Fredrik Karlsson
Motala

Best Trike 2017

Honda Trike Flat Six Tree 2017
Mats Rundgren
Nättraby

Best Bagger 2017

H-D Road Glide special 2016
Harley Berntsson
Sölvesborg

Best Innovation Bike 2017

Dibico V8 Dubbelturbo Trike 2017
Hampus Jörgensen
Jönköping

Best Custom Bike 2017

1st Custom Harley 2016
Michael Ojala
Trollhättan
2nd Ural 650 1993
Jan Johansen
Trondheim, Norge
3rd Victory Jackpot 2009
Kent Jason Johansson
Broakulla

Best Street Bike 2017

1st H-D Vrod Screamin Eagle 2006
Pierre Nehme
Trollhättan
2nd Harley-Davidson Vrod 2007
Jens Albinsson
Töcksfors
3rd Boss Hoss BHC 3 ZZ4 2005
Magnus Halvardsson
Taberg

Best Scrambler 2017

1st Suzuki Savage LS 650 P1992
Peter Ingvarsson
Huskvarna
2nd Röda Ulven 1964
Sören Dahlgren
Kungsör
3rd Triumph Tracker
Quinton Stansfield
Torslanda

Best Bobber 2017

H-D Shovelhead Lefty
Pål Steenersen
Ski, Norge

Best Chopper 2017

1st Purple Haze
Kenneth Forsberg
Vega
2nd H-D "Swedish Style" Panhead 1961
Richard Larsson
Tungelsta
3rd Harley-Davidson Chopper
Björn Eriksson
Sundsvall

Best Paint Bike 2017

H-D Vrod Screamin Eagle 2006
Pierre Nehme
Trollhättan

Best Engine Bike 2017

H-D Chopper
Paco Samuelsson
Askersund

Art in Motion Award 2017

H-D Vrod Screamin Eagle 2006
Pierre Nehme
Trollhättan

Jury´s Choice 2017 Hall A (utan inbördes ordning)

Audi TT Quattro 1999
Melissa Sjöstrand
Alingsås
Saab 9-3 SS 2003
Robin Larsson
Forsheda
MINI Cooper S (R53) 2004
Carl Robert Evensen
Ski
Honda S2000 Widebody 2001
Andreas Berggren
Alvesta
Opel GT 1970
Christer Grindhage
Olofström
Opel Vectra A 1993
Veli-Matti Martiskainen
Kajaani
Volvo V70 2009
Robin Wiik
Uddevalla
Porsche Cayman S 2007
David Persson
Sölvesborg
BMW 320 A-traktor 2007
Jonas Söderstjerna
Bjuv
Toyota MR2 SW20 GTi 1990
Steffen Sejersten Jeppesen
Frederikssund
Audi A4 1999
Ola Katamso Ericson
Kalmar
Nissan Skyline R32 GT-R 1990
Linus Fernlo
Kungälv
Volkswagen Golf MK4 2001
Koen Hendrickx
Putte
Lexus GS300 2005
Teppo Näyhä
Kajaani
VW Vento Rat 1994
Henry Clausnitzer
Diera-Zehren
VW Transporter 2004
Bogdan Gimel
Malmö
Volvo 142 1971
Thim Israelsson
Grönskåra
Ford Escort II 1976
Mikko Kalevi Paajanen
Lappeenranta
Volvo Amazon Kombi 1964
Stefan Lundaahl
Bollnäs
Lada 1200L 1989
Marko Tapaninen
Kiuruvesi

Best Paint 2017 Hall A

1st VW Transporter 2004
Bogdan Gimel
Malmö
2nd Opel Vectra A 1993
Veli-Matti Martiskainen
Kajaani
3rd Toyota MR2 SW20 GTi 1990
Steffen Sejersten Jeppesen
Frederikssund

Best Interior 2017 Hall A

1st Volkswagen Golf MK4 2001
Koen Hendrickx
Putte
2nd Opel Vectra A 1993
Veli-Matti Martiskainen
Kajaani
3rd Lexus GS300 2005
Teppo Näyhä
Kajaani

Best Engine 2017 Hall A

1st Opel Vectra A 1993
Veli-Matti Martiskainen
Kajaani
2nd Volvo 142 1971
Thim Israelsson
Grönskåra
3rd Nissan Skyline R32 GT-R 1990
Linus Fernlo
Kungälv

Best Decoration 2017 Hall A

SC Event

Jury´s Choice 2017 Hall B (utan inbördes ordning)

BMW E30 2016
Daniel Lavman
Malmö
Mitsubishi Lancer Evo. 10 GSR 2012
Johan Lundberg
Östersund
Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora
BMW 335i 2007
Mattias Berglund
Bjuv
Audi 100 Coupe S/GT 1972
Niklas Frisk
Ankarsvik
Nissan 370Z 2010
Calle Linnarsson
Falköping
Volvo PV 1964
Thomas Forsgård
Habo
Volvo 945 1992
Kristoffer Hansson
Fjällbacka
Volvo P1800 1963
Anton Edberg
Tidaholm
Volvo PV 1953
Stig Arne Solheim
Åsenfjord
Opel Calibra Turbo 4x4 1997
Henrik Elg
Klippan
Nissan Cima Y31 1989
Dick Johansson
Västervik
Volvo Mattsson 2017
Henrik Mattsson
Vikingstad
Chevrolet Coupe 1937
Peter Arvidsson
Jönköping
Volvo 940 1991
Fredrik Wennberg
Göteborg
Ford Roadster 1932/09
Löörs Svensson
Vallåkra
Nissan Skyline R32 GTR 1990
Richard Johansson
Helsingborg
Ford -32 Hotrod
Christer Hendrén
Örebro
BMW E30 S54 Turbo 1985
Ola Eggan
Leinstrand
Saab 9-3 Black Turbo 2008
PA Johansson
Vänersborg

Best Car Collection 2017

Lukas Kooz

Past Winner Hall B 2017

Opel Manta A 1971
Anton Lakkapää Karlsson
Töreboda
Volvo C70 1998
Mikael Byberg
Kållekärr

Best Paint 2017 Hall B

1st Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora
2nd Volvo Mattsson 2017
Henrik Mattsson
Vikingstad
3rd Saab 9-3 Black Turbo 2008
PA Johansson
Vänersborg

Best Interior 2017 Hall B

1st Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora
2nd Audi 100 Coupe S/GT 1972
Niklas Frisk
Ankarsvik
3rd Chevrolet Coupe 1937
Peter Arvidsson
Jönköping

Best Engine 2017 Hall B

1st Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora
2nd Volvo Mattsson 2017
Henrik Mattsson
Vikingstad
3rd Volvo PV 1953
Stig Arne Solheim
Åsenfjord

Best Decoration 2017 Hall B

Custom Kids Corner
Team Frozen & Djungelboken

Best Stance by OijOij 2017

1st Volkswagen Golf 2 1991
Venhar Bara
Sävedalen
2nd Nissan Cima Y31 1989
Dick Johansson
Västervik
3rd Lexus RC300H 2017
Erik Guldbrandsen
Kolsås

Historic Vehicle Award - Best Car 2017

1st Volvo 145 Sport 1968
Karl-Anton Sjö
Gränna
2nd Hudson Hornet Brougham Conv. 1951
Göte Gustavsson
Lidköping
3rd Nash Metropolitan Convertible 1958
Tommy Bjurman
Huddinge

Historic Vehicle Award 2017 - Best MC 2017

NSU Konsul 2 500 cc 1951
Jan-Åke Andersson
Vara

Historic Vehicle Award - Best Microcar 2017

1st Champion 402H 1953
Thomas Ingelsberg
Vällingby
2nd Bond Minicar 1954
Lars Gustavsson
Trollhättan
3rd Messerschmitt KR 200 Cabriolett 1959
Pär Nilsson
Ljung

Historic Vehicle Award - Best Moped Original 2017

1st Zündapp KS50 1973
Per-Arne Nilsson
Tidaholm
2nd Monark M31 1957
Joel Arnesson/Björkenäs Mopedmuseum
Gränna
3rd Yamaha FS1 DX 1976
Joakim Andersson
Bankeryd

Historic Vehicle Award - Best Moped Custom 2017

Zündapp KS50 Sport 1978
Jerry Karlsson
Habo

Historic Vehicle Award - Best Club 2017

MC-bil klubben

Historic Vehicle Award - Best Decoration 2017

VW-veteranerna

Jury´s Choice 2017 Hall D (utan inbördes ordning)

Mercury Custom 1940
Johan Törnqvist
Nyköping
Chevrolet Bel Air 1957
Järudds Bil AB / Anders Lindeberg
Säter
Chevrolet Nomad 1957
Henrik Levinsohn
Kastrup
AC Cobra
Järudds Bil AB/ Hans Haglöf
Säter
Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda
Oldsmobile Super 88 Cab 1957
Kjell Nordin
Nyhammar
Chevrolet Suburban 1965
René Hagen
LE Abbenbroek
Amatörbygge Hotrod Ford Pickup 1932
Mikael Hägglund
Högsby
Chevrolet Bel Air 1955
Jörgen Emanuelsson
Motala
Ford Model A coupe 1930
Roland Andersson/Simon Olsson
Fjärås
Chevrolet Impala Sport Coupé 1958
Per-Arne Johansson
Stallarholmen
Ford A Station Wagon 1929
Bo Nilsson
Mjölby
Pontiac GTO Judge 1970
Magnus Johansson
Motala
Dodge Charger R/T 1969
Joakim Ringsby
Töcksfors
Ford Roadster Pickup 1932
Mats Gyllensvaan
Tidaholm
Plymouth Cuda Hemi Convertible 1971
Stefan Söderblom
Gävle
Chevrolet 210 1957
Lars Ekelund
Jönköping
Dodge Charger 1969/2008
Stefan Söderblom
Gävle
Ford Mustang - Crazy By Steven 2016
Järudds Bil AB / Steven Järudd
Säter
Dodge Polara 426 Max Wedge 1963
Erik G. Olla
Fritsla

Jury´s Special Prize 2017

Ford Coupe Whiskey Runner 1934
Billy F Gibbons

Best Paint 2017 Hall D

1st Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda
2nd Dodge Charger R/T 1969
Joakim Ringsby
Töcksfors
3rd Plymouth Cuda Hemi Convertible 1971
Stefan Söderblom
Gävle

Best Interior 2017 Hall D

1st Ford A Station Wagon 1929
Bo Nilsson
Mjölby
2nd Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda
3rd Chevrolet 210 1957
Lars Ekelund
Jönköping

Best Engine 2017 Hall D

1st Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda
2nd Dodge Charger R/T 1969
Joakim Ringsby
Töcksfors
3rd Chevrolet Nomad 1957
Henrik Levinsohn
Kastrup

Best -57 2017

1st Chevrolet Nomad 1957
Henrik Levinsohn
Kastrup
2nd Oldsmobile Super 88 Cab 1957
Kjell Nordin
Nyhammar
3rd Plymouth Fury 1957
Lars Alm
Örebro

Past Winner Hall D 2017

Chevrolet Nomad 1957
Espen Enger
Jessheim

Best Decoration 2017 Hall D

Chevrolet COE 1946
Joakim Kristiansson
Örkelljunga

Bilsport Performance Crew Award 2017

Team Bonnvischan Racing

Custom Motor Show Crew Award 2017

NBV-Gruppen

Boyd Coddington Memorial Award 2017

Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda

Lasse Theander Special Award 2017

Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora

Tom Smith Special Award 2017

Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora

Jimmy Shine Special Award 2017

Shelby Cobra Daytona Coupe 1965
Jan Nilsson
Borås

Billy F Gibbons Special Award 2017

Ford Sedan Hot Rod 1929
Knud Tiroch
Tribuswinkel

People´s Choice Bike 2017

Harley-Davidson Vrod 2007
Jens Albinsson
Töcksfors

People´s Choice Streetcar 2017

Porsche Cayman S 2007
David Persson
Sölvesborg

People´s Choice Performance 2017

Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora

People´s Choice Custom 2017

Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda

Best in Show Bike 2017

Purple Haze
Kenneth Forsberg
Vega

Best in Show Streetcar 2017

Opel Vectra A 1993
Veli-Matti Martiskainen
Kajaani

Best in Show Performance 2017

Dodge Charger RTR 1968
Johan Eriksson
Mora

Best in Show Custom 2017

Chevrolet Bel Air 1955
Lars Wigh
Vetlanda