Bilsport Performance & Custom Motor Show samlar allt du kan drömma om. Från specialbyggda motorcyklar och jänkare till moderna gatbilar, motorhistoriska fordon och de senaste biltrenderna. Upplev actionfyllda utomhusshower, köp tillbehör och delar till mässpriser eller bara titta och njut!
Skandinaviens största bil- och mc-show

Pristagare 2019

Jury´s Choice 2019 Hall A (utan inbördes ordning)

Audi A6 allroad 2015
Kim Nielsen
Hvidover
Volvo V70n 2006
Andreas Sundström
Lysekil
Volkswagen Corrado 1989
René Frankenstein
Bernau
VW Golf 3 VR6 1997 / 2017 GTI
Christian Magass
Göteborg
VW Bobbel Type 1 1957
Allan Beblein
Køge
Nissan 350Z 2007
Koryun Aloyan
Löddeköpinge
Volkswagen Golf 2010
Josefine Chilic Lindqvist
Vallentuna
Volvo V70 2015
Fredrik Wennberg
Göteborg
BMW E30 1989
Fredrik Larsson
Örebro
Volvo V50 T5 2004
Oscar Kidell
Pukavik
Volkswagen Golf MK6 2010
Malene Axling Madsen
Porsgrunn
Volvo Amazon 1967
Tomas Hedberg
Fridlevstad
Volvo S60 2003
Robin Boström
Upphärad
Nissan S14 1996
Alex Tidström
Djursholm

Jury´s Choice 2019 Hall B (utan inbördes ordning)

BMW E30 M3 DTM Jägermeister 1992
Nils Eirik Wenaas
Måndalen
Mercedes Benz C63S Coupe 2016
Daniel Carlsson
Sjömarken
Volvo Amazon 1961
Jonas Petersén
Lindesberg
Volkswagen Kleinbus 1967
Tuomas Kalliokoski
Veteli
Chevrolet Corvette 1958
Jan Rundström
Norrtälje
Kooz Edition Deadpool Edition 2015
Lukas Koos
Eksjö
BMW E21 323i 1983
Steffen Hansen
Hareid
Volkswagen Karmann Ghia Coupé 1960
Ulf Bergvik
Sundsvall
Volvo C30 T6 RWD 2017
Richard Noresson
Munkedal
Nissan GT-R 2013
Håkan Möllerström
Järfälla
Ajdén Sensor GTR 2018
Per Ajdén
Bergeforsen
Mazda RX 4 Coupe 1975
Lennart Bergsten
Hönö

Jury´s Choice 2019 Hall D (utan inbördes ordning)

Ford Roadster 1932
Bosse Hansson
Nyköping
Chevrolet Impala Convertible 1959
Per Gustaf Hellstrand
Grangärde
Mercury 1950
Thomas Bengtsson
Sjömarken
Ford 3W Coupe 1932
Ulf Kajgård
Bjursås
Pontiac Firebird Cab 1969
Roger Höggren
Kalmar
Chevrolet Lastbil Hotrod 1929
Sven Billred
Vetlanda
Volvo Amazzon 1969
Esa Hytönen
Vesanka
Cadillac Serie 62 1960
Dennis Andersson
Västerås
Ford VIT 1934
Ronny Berg
Huskvarna
Ford Fairlane Sports coupe 1964
Kent Ekström
Rosersberg
OZE rod Ghost of 7 2019
John Lien
Åmli
Cadillac Serie 62 convertible 1957
Leif Eldh
Näsviken
Ford Torino Cobra 1970
Dominic Tiroch
Österrike
Plymouth Barracuda 1970
Ken Ove Dyrhaug
Vågstranda
Ford Mustang Mach 1 1969
Per Fredriksson
Karlstad

Best Decoration 2019 Hall A

Wasteland Custom RC
Tommy Hansson
Partille

Best Decoration 2019 Hall B

Builders Family

Best Decoration 2019 Hall D

NBV Jönköpings Län

Best Paint 2019 Hall A

1st Volkswagen Corrado 1989
René Frankenstein
Bernau
2nd Audi A6 allroad 2015
Kim Nielsen
Hvidover
3rd Nissan 350Z 2007
Koryun Aloyan
Löddeköpinge

Best Paint 2019 Hall B

1st BMW E30 M3 DTM Jägermeister 1992
Nils Eirik Wenaas
Måndalen
2nd Mercedes Benz C63S Coupe 2016
Daniel Carlsson
Sjömarken
3rd VW Caddy 2008
Mattias Extremecar Svensson
Tranås

Best Paint 2019 Hall D

1st OZE rod Ghost of 7 2019
John Lien
Åmli
2nd Ford Fairlane Sports coupe 1964
Kent Ekström
Rosersberg
3rd Cadillac Serie 62 convertible 1957
Leif Eldh
Näsviken

Best Interior 2019 Hall A

1st Audi A6 allroad 2015
Kim Nielsen
Hvidover
2nd Nissan 350Z 2007
Koryun Aloyan
Löddeköpinge
3rd Volkswagen Corrado 1989
René Frankenstein
Bernau

Best Interior 2019 Hall B

1st Kooz Edition Deadpool Edition 2015
Lukas Koos
Eksjö
2nd Volkswagen Kleinbus 1967
Tuomas Kalliokoski
Veteli
3rd BMW E30 M3 DTM Jägermeister 1992
Nils Eirik Wenaas
Måndalen

Best Interior 2019 Hall D

1st Plymouth Barracuda 1970
Ken Ove Dyrhaug
Vågstranda
2nd Ford VIT 1934
Ronny Berg
Huskvarna
3rd Scania S650 2018
Leif Nielsen Transport
Aars

Best Engine 2019 Hall A

1st Nissan S14 1996
Alex Tidström
Djursholm
2nd BMW E30 1989
Fredrik Larsson
Örebro
3rd Volkswagen Corrado 1989
René Frankenstein
Bernau

Best Engine 2019 Hall B

1st Plymouth Satellite 1968
Andreas Hedebrink
Bollnäs
2nd Volkswagen Kleinbus 1967
Tuomas Kalliokoski
Veteli
3rd Volvo Amazon 1961
Jonas Petersén
Lindesberg

Best Engine 2019 Hall D

1st Cadillac Serie 62 convertible 1957
Leif Eldh
Näsviken
2nd Plymouth Barracuda 1970
Ken Ove Dyrhaug
Vågstranda
3rd Chevrolet Lastbil Hotrod 1929
Sven Billred
Vetlanda

Best Stance by OijOij 2019

1st Nissan 240SX S13 1993
Aki Härmä
Kajaani
2nd Mitsubishi Lancer evolution 10 GSR 2012
Johan Lundberg
Östersund
3rd Saab 9-3 Turbo X 2009
Alexander Berndtsson
Strömstad

Best -59 2019

Chevrolet Impala Convertible 1959
Per Gustaf Hellstrand
Grangärde

Best Race Car 2019

1nd Chevrolet Bel-Air Nomad Wagon 1955
Olli-Pekka Salmi
Ingå
2rd Ford 5w Coupe 1932
Joakim Cedergren
Strängnäs

Bästa Epa/A-traktor 2019

1st Ford Mustang A-traktor 1968
Emil Eklund
Umeå
2nd Volvo 942 A-traktor 1990
Jonas Buskenström
Bollnäs
3rd BMW A-traktor E46 2001
Kenny och Rasmus Åkerberg
Vallentuna

Bästa Klubbmonter 2019

Swedish Street Rod Association
SSRA

Best Cultural Treasure 2019

Ford T-23 1922
Bengt-Göran Karlsson
Lagan

Past Winners 2019 Hall A

Volvo S80 1999
Daniel Engberg
Skokloster
Hyundai Genesis BATCAR V2.0 2011
Andreas Berggren
Alvesta
Chrysler 300c 2004
Sami Holopainen
Vantaa
Audi TT 1999
Melissa Sjöstrand
Vårgårda
Volvo V70 Mattsson 2018
Henrik Mattsson
Vikingstad

Past Winners 2019 Hall B

1nd Ford Mustang Fastback 1965
Ilpo Varonen
Liedakkala
2rd Dodge Challenger 1970
Peter Holmert
Vendelsö

Past Winners 2019 Hall D

1st Old Bonanza
Torsten Fritz
Huddinge
2nd Buick Electra 225 1959
Stefan Wallin
Jönköping
3rd De Soto Fire Flite Convertible 1959
Henrik Björklund
Huskvarna

Best Classic Bike 2019

Harley-Davidson Knucklehead 1940
Ulf Bolumlid
Broddetorp

Best Race Bike 2019

Harley-Davidson Board track Racer 1919
Ingemar Skarstedt
Lysekil

Best Touring 2019

Yamaha XVZ 1300 Venture 1989
Magnus Landers
Tranemo

Best Trike 2019

Harley-Davidson Wild Harley Trike 1989
Thomas Jacobsson
Tomelilla

Best Bagger 2019

1st H-D Vrod Turbo Bagger 2005
Pierre Nehme
Trollhättan
2nd Harley-Davidson King 30 2019
Harley Berntsson
Sölvesborg
3rd H-D Road Glide Special 2015
Sargon Efrem
Jönköping

Best Innovation Bike 2019

Harley-Davidson Custom Ratlook 1980
Victor Wångstedt
Mölndal

Best Bobber 2019

1st H-D Chopper/Bobber 1949
Richard Larsson
Tungelsta
2nd The Promoter II 2019
Daniel Fogell
Torslanda
3rd Harley-Davidson Shovelhead 1981
Kajjan Andersson
Hörby

Best Scrambler 2019

Honda CB 650 1982
Petter Ershag
Kåge

Best Custom 2019

1st Harley-Davidson Custom 1984
Bjørn Ove Hernes
Stjørdal
2nd Spirit of Sweden
Torsten Fritz
Huddinge
3rd Harleyish Beach Racer 2019
Mikael Limenholt
Jönköping

Best Street Bike 2019

H-D Vrod Screamin Eagle 2006
Pierre Nehme
Trollhättan

Best Chopper 2019

1st Harley-Davidson FL 1948
Rikard Karlsson
Töreboda
2nd H-D Panhead Chopper 1948
Patrik Schöllin
Örebro
3rd Harley-Davidson Chopper 2018
Tony Barth
Sölvesborg

Best Caféracer 2019

1st Yamaha Tr1 XV1000 1982
John Burgess
Bromölla
2nd Hemmabygge Cafe Racer 2019
Matias Nygård
Övermark
3rd Darton Cafe Racer 2019
Daniel Andersson
Borlänge

Best Paint Bike 2019

BMW Nine T Caferacer
Bike Trollhättan

Best Engine Bike 2019

H-D Vrod Screamin Eagle 2006
Pierre Nehme
Trollhättan

Art in Motion Award 2019

Yamaha Tr1 XV1000 1982
John Burgess
Bromölla

People´s Choice Bike 2019

Boss Hoss Supersport 2012
Torbjörn Höjer
Västerhaninge

People´s Choice Performance 2019

Volvo C30 T6 RWD 2017
Richard Noresson
Munkedal

People´s Choice Streetcar 2019

Kooz Edition Deadpool Edition 2015
Lukas Koos
Eksjö

People´s Choice Custom 2019

OZE rod Ghost of 7 2019
John Lien
Åmli

Bilsport Performance Crew Award 2019

BMW E34 1992
Johanna Lövensjö
Helsingborg
Saab V4 1974
Per Ingö
Broaryd
Volvo 740 GLE 1988
Kevin Karlsson
Påskallavik
Mini Morris Austin 1971
Kristian Hals Andersen
Skotselv
BMW M3 E46
Kean Suspension
 

Custom Motor Show Crew Award 2019

Mini-Hotrod 2018
Martin Johansson
Göteborg
Harley-Davidson Custom Ratlook 1980
Victor Wångstedt
Mölndal
Red Fish RF-1959-LL 1959
Johan Olsson
Lysekil
Monark-montern i hall C
 
 
Commer Pick up 1951
Toni Müller
Malmö

Boyd Coddington Memorial Award 2019

Chevrolet Lastbil Hotrod 1929
Sven Billred
Vetlanda

Lasse Theander Special Award 2019

Auburn Boatail Roadster 1936
Anders Jacobsson
Ytterby

Aaron Kaufman Special Award 2019

Ford Roadster 1932
Jimmy Engstedt
Fjugesta

Best in Show Bike 2019

H-D Chopper/Bobber 1949
Richard Larsson
Tungelsta

Best in Show Performance 2019

BMW E30 M3 DTM Jägermeister 1992
Nils Eirik Wenaas
Måndalen

Best in Show Streetcar 2019

Volkswagen Corrado 1989
René Frankenstein
Bernau

Best in Show Custom 2019

Ford Fairlane Sports coupe 1964
Kent Ekström
Rosersberg